RSS سازمان فضایی ایران – Iranian Space Agency
 • مراحل استخراج اطلاعات عوارض سطح زمین از تصاویر ماهواره ای بمنظور تهیه نقشه کاربری اراضی بهمن ۲۸, ۱۳۹۸
  ۱- تعریف مسئله و توضیح اطلاعاتی که قرار است از داده های ماهواره ای استخراج شود. کاربری اراضی به پدیده ها و عوارض طبیعی یا غیر طبیعی سطح زمین گفته می شود که از دیدگاه کاربردهای گوناگون در دسته ها و طبقات گوناگون قابل طبقه بندی می باشند.
 • معرفی و کاربرد ایستگاه فضایی بین المللی (International Space Station) بهمن ۲۸, ۱۳۹۸
  معرفی ایستگاه فضایی بین المللی (International Space Station) ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) یک پروژه چند ملتی و بزرگترین سازه ای است که بشر تاکنون در فضا قرار داده است.
 • تابش الکترومغناطیسی و فرآیند تشکیل تصویر بهمن ۲۸, ۱۳۹۸
  امواج الکترومغناطیسی پرتوهای کیهانی تا امواج رادیویی را در برمی گیرند و در این میان ناحیه اپتیکی تنها بخش کوچکی از امواج (۰٫۴ تا ۰٫۷۶ میکرون) را به خود اختصاص داده است (شکل۱). تمام امواج الکترومغناطیسی حامل انرژی می باشند و سرعت آن ها در خلاء تقریباً برابر ۲۹۹٫
 • برگزاری نخستین رویداد تخصصی زنان در صنعت فضایی ایران در پژوهشگاه فضایی ایران در ۲۷ بهمن ماه ۹۸ بهمن ۲۸, ۱۳۹۸
  روز ۲۷ بهمن ۱۳۹۸، نخستین رویداد تخصصی زنان در صنعت فضایی ایران در پژوهشگاه فضایی ایران با شعار" زنان سرزمینمان را باور کنیم" برگزار گردید. هدف از برگزاری این رویداد، بررسی نقش بانوان در مدیریت و راهبری پروژه های ماهواره ای، بیان تجربیات تخصصی بانوان در توسعه فناوری و خدمات فضایی و همچنین بررسی چالش […]
 • نقشه پهنه های متاثر از زلزله ۵٫۸ ریشتر لافت در غرب بندرعباس در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ بهمن ۲۸, ۱۳۹۸
  به گزارش مرکز لرزه نگاری کشور، در تاریخ ۱۳۹۸۱۱۲۷ و ساعت ۱۶:۰۰:۴۶ زلزله به بزرگی ۵٫۸ در مقیاس ریشتر جنوب کشور در استان هرمزگان را لرزاند. کانون زمین لرزه در ۵۵ کیلومتر غرب بندرعباس و ۵۵ کیلومتر شمال جزیره قشم می باشد.
 • سنجنده های اندازه گیری کننده ی رطوبت خاک ماهواره ای - قسمت اول: سنجنده SMMR بهمن ۲۷, ۱۳۹۸
  پیش از پرتاب ماهواره های تخصصی اندازه گیری کننده رطوبت خاک مانند SMOS و SMAP، رطوبت خاک ماهواره ای تنها از طریق برخی از سنجنده های نصب شده در سایر ماهواره ها صورت می گرفت که در واقع ماموریت اصلی آن ماهوار ه ها، اندازه گیری رطوبت خاک نبود اما بدلیل ویژگی های خاص مناسب […]
 • معرفی و کاربرد بستر ابری Google Earth Engine بهمن ۲۷, ۱۳۹۸
  برنامه Google Earth Engine یک بستر ابری برای تجزیه و تحلیل داده های مکانی در مقیاس کل سطح کره زمین است که قابلیت های محاسباتی گسترده Google را جهت استفاده در زمینه های مختلف اجتماعی با تأثیر بالا از جمله جنگل زدایی، خشکسالی ، بلایا، ...
 • دریاچه زریبار در یک نگاه (۱۳۹۸) بهمن ۲۶, ۱۳۹۸
  مریوان یکی از شهرهای مرزی ایران است که در ۱۲۵ کیلومتری غرب شهرستان سنندج قرار گرفته است. این شهرستان دارای مناظر طبیعی یکر و شگفت انگیزی است. یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرستان مریوان دریاچه زریبار می باشد.
 • تصویربرداری ۴ بعدی با استفاده از تکنیک راداری TomoSAR بهمن ۲۶, ۱۳۹۸
  تکنیک TomoSAR که اولین با توسط Xiao Xiang Zhu و همکاران معرفی شد حاصل ترکیب دو تکنیک Tomography و تداخل سنجی راداری است. در این تکنیک مدل سه بعدی عوارض با استفاده از تکنیک توموگرافی بدست می آید و با میزان نرخ جابجایی بدست آمده از تکنیک تداخل سنجی راداری تلفیق می شود.
 • شناسایی آفات جنگلی بهمن ۲۵, ۱۳۹۸
  ۱- تعریف مسئله: آفت حشره ای است که جمعیت آن از حد قابل قبول یا آستانه بالاتر می رود. آفات، حشرات، بیماری ها و سایر عوامل زیست محیطی، تأثیرات قابل توجهی در تخریب جنگل ها و منابع طبیعی دارند.